Pitnú vodu netreba chrániť v Bruseli, ale na Slovensku

Autor: Martina Paulíková | 23.2.2016 o 16:13 | (upravené 24.2.2016 o 21:35) Karma článku: 11,88 | Prečítané:  2896x

Kauza vývozu pitnej vody je jedným z najviditeľnejších dôsledkov zlej vodnej politiky Slovenska. Rezort životného prostredia by mal začať venovať pozornosť celému sektoru vodného hospodárstva, ktorý je v totálnom rozklade.

Zákaz vývozu vody, podobne ako iné predpisy a dokumenty vodnej politiky, bol schválený narýchlo a najmä bez odbornej diskusie. Neexistuje rozumné vysvetlenie, prečo minister Žiga takmer rok a pol iba čakal, čo na zákaz vývozu pitnej vody povie Európska komisia. Ak vedel od jesene 2014 minister a dokonca aj premiér o probléme nesúladu s európskou legislatívou, neexistuje žiadne rozumné vysvetlenie, prečo túto vec vládni úradníci ignorovali a nepripravili lepšie predpisy. Najmä, ak aj na celoeurópskej úrovni sa čoraz viac presadzuje myšlienka ochrany pitnej vody (napr. Európskym parlamentom akceptovaná iniciatíva Právo na vodu - http://www.right2water.eu/) Boj za ochranu pitnej vody teda nie je reálnym bojom s európskymi byrokratmi, ale politickou kauzou súčasnej vlády.

Celý problém okolo ústavného zákazu vývozu pitnej vody vznikol ako priamy následok toho, že ministerstvo životného prostredia iniciatívne pripravilo materiál „Voda ako strategická surovina štátu a návrh na jej ochranu a trvalú udržateľnosť vo vzťahu k cezhraničnému nakladaniu s vodou odobratou zo zdrojov situovaných na území Slovenskej republiky“. Materiál predložil pán minister Žiga na rokovanie vlády SR októbri 2012, ktorá ho následne schválila - http://www.rokovanie.sk/Rokovanie.aspx/BodRokovaniaDetail?idMaterial=21685. Na str. 12 - 13 materiálu sa doslovne konštatuje, že „z celkového množstva podzemných vôd by sa mohlo využívať cca 20 – 25 % ako obchodovateľná komodita. Vo vládou schválenom materiály sa navrhuje opatrenie napr. priznať vode štatút „strategickej suroviny štátu“ a podmieniť jej vývoz súhlasom vlády SR na prepravu resp. prevod cez hranice SR. O zákaze vývozu vody tu nenájdete ani slovo.

júli 2013 následne minister Žiga pripravil návrh zmeny vodného zákona – stále s pravidlami na vývoz vody, ktoré obsahuje vyššie uvedený vládny materiál. Podľa tohto návrhu zákona mala dávať súhlas s prevodom vody za hranice SR vláda (teda opäť - nie zákaz vývozu, ale súhlas vlády s vývozom!). V júni 2014 sa návrh zmeny vodného zákona dostal do NR SR http://www.nrsr.sk/web/?sid=zakony/cpt&ZakZborID=13&CisObdobia=6&ID=1051 - odporúčam prečítať najmä materiál "dôvodová správa". V návrhu zákona stále šlo o pravidlá na vývoz pitnej vody (nie zákaz vývozu).

Lenže potom vznikla petícia s cca 60 tisíc podpismi http://skutocnysnem.sk/list/zastavme-schvalenie-zakona-o-vyvoze-vody-do-zahranicia* a na paniku ohľadom možného vývozu pitnej vody pán premiér zareagoval narýchlo pripravenou zmenou ústavy. Už vtedy vraj mal pán minister aj pán premiér indície, že budú problémy so súladom s legislatívou EÚ (ako zaznelo na tlačovej konferencii 23.2.2016 predpoludním). Neexistuje žiadne rozumné vysvetlenie, prečo rezort životného prostredia ihneď nezačal vyjednávania s príslušným generálnym riaditeľstvom v Bruseli a nepripravil právne čistú legislatívnu úpravu ochrany vôd, ak je skutočne pravdou to, že chce chrániť pitnú vodu na Slovensku.

A na záver si neodpustím jednu veľmi subjektívnu poznámku a jednu prosbu - asi sa všetci zhodneme, že pitná voda nevzniká vo vodovodnom kohútiku. Vzniká v krajine, v ktorej sa so súhlasom ministerstva životného prostredia (?!) rúbu a štiepkujú brehové porasty, betónujú rieky a zahradzujú vodné toky často nelogickými "malými" vodnými elektrárňami. Vzniká v krajine, ktorú nám so súhlasom ministerstva životného prostredia (?!) betónujú, aby z nej voda rýchlo odišla, stavajú v nej betónové múry, aby odchádzajúca voda nevytopila mestá pod nami, a potom čakáme, kedy zaprší, pretože je sucho. Vzniká v krajine, kde nie je doriešené čistenie odpadových vôd, kde mnohé mestá a dediny dodnes nemajú kanalizácie a čističky - na čo ministerstvo a vládu upozorňujú bruselskí úradníci rovnako rázne, ako na nesúlad narýchlo prijatého zákazu vývozu pitnej vody. O tom však pán minister životného prostredia radšej verejnosť neinformuje.

Voda však nie je majetkom jedného ministerstva ani jednej politickej strany, je majetkom nás všetkých. Aj preto bola v polovici februára 2016 predstavená petícia Za živé rieky a čistú vodu, požadujúca zásadné legislatívne zmeny a prepracovanie strategických dokumentov týkajúcich sa ochrany podzemných a povrchových vôd. Za petíciou stojí široké spektrum odborníkov, ako aj viaceré ochranárske, vodácke a rybárske organizácie a jej cieľom je presadiť efektívnejšiu ochranu vôd, realizáciu tzv. zelených opatrení pri hospodárení s vodou a prehodnotenie plánov na výstavbu malých vodných elektrární v SR. Budem rada, ak sa pridáte podpisom pod túto občiansku petíciu aj Vy.

Pitnú vodu môžeme začať chrániť priamo na Slovensku. Z takéhoto lesa jej totiž veľa mať nebudeme. Pitnú vodu môžeme začať chrániť priamo na Slovensku. Z takéhoto lesa jej totiž veľa mať nebudeme.

 

* link petície opravený na základe upozornenia v diskusii pod článkom. Autorka ďakuje za spresnenie informácie.

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Odchod z koalície? Názory sú pol na pol, hovorí poslanec SNS

Fico ustúpil Dankovi a vláda v stredu nerokovala. Mandát premiéra do Salzburgu ministri nakoniec odsúhlasili na diaľku, Fico neprišiel na ohlásenú tlačovú besedu.

KOMENTÁRE

Fico môže stratiť viac než Danko

V prípade vabanku môže Smer stratiť viac než SNS. Už teraz má preň kauza nepríjemné dôsledky.


Už ste čítali?